Kapcsolat
Tartástechnológia
Legnépszerűbbek
A fürj tartás kapcsán beszélhetünk intenzív és extenzív tartásról. A lényeg, hogy állatbarát környezet és bánásmód valósuljon meg, hogy a fürjek egészséges fejlődését ne gátoljuk. Szem előtt kell tartani a fürjek alapvető életszükségleteinek biztosítását, lehetőleg oly módon, hogy ez közelítsen a természetben élő vad fajtársaik életmódjához.
Extenzív tartás esetén élnek és táplálkoznak a fürjek eredeti életmódjukhoz leginkább hasonló körülmények között. Bár a fürj jól repülő madár, a szökésveszély miatt zárva tartható csak, pl. épületen belül vagy kint a szabadban, de zártan úgy, hogy extenzív tartásmódnál a mozgásigényük maximálisan meg van hagyva. Az így tartott japán fürj élénk, egészséges, kedvére mozoghat, kapirgálhat, fürdőzhet.
Az extenzív tartáson belül beszélhetünk még ökológiai vagy bio tartásról, amikor szigorú szabályok és feltételek betartása mellett zajlik a fürj tartása, a fürjtenyészet, s eredményeképp a fürj tojása és húsa mentes minden ipari előállítású takarmánytól és teljesen mentes minden kémiai vegyszertől, gyógyszertől.
A fürj intenzív tartása kihasználja azt, hogy a japán fürj nem helyigényes, egy négyzetméter területen 20 fürj is biztonságosan eltartható, holott természetesen minél nagyobb a helyük, annál jobban érzik magukat. Intenzív tartás esetén tehát a fürjeket zárt ketrecekben tartják, sokszor nagyüzemi tápot esznek. A sok fehérjével dúsított gyors hízlalástól (a fürj ilyen tartás mellett 6 hét alatt eléri a vágósúlyt), kevés mozgástól a mellük zsíros lesz és húsuk íze is veszt zamatából.
A fürj tartása kapcsán van néhány megszívlelendő tanács. A fürjek nagyon szeretnek homokban fürdeni, ezért ha örömet akarunk szerezni neki, helyezhetünk egy kis tálkában homokot a ketrecbe.
Tojófészek kiépítése nem szükséges, de megpróbálkozhatunk vele, akár egy kisebb kartondoboz szénával, szalmával vagy puha faforgáccsal kibélelve is megteszi.
A fürj tartása mellett a takarmányozása kapcsán a legfőbb elírás, hogy ha táppal etetünk, annak fehérjetartalma legalább 18%-os legyen, ilyen pl. a fácán indító- és nevelő táp, ez tökéletes a fürjek táplálására is. De ne feledkezzünk el a vitaminozásról sem, erre a célra kiváló termékek állnak rendelkezésre és ahhoz, hogy az állatok jó kondícióban, egészségesen éljenek, állatnak való ecet vízbe adagolását is javasoljuk. Ezeket havonta egyszer egy héten keresztül az ivóvizükbe keverve kell adagolni. A fürjek nagyon szeretik az apró magvakat, pl. repce, köles, valamint a zöldeket, pl. tyúkhúr
Tudod, mi rejtőzik a finom foltokkal tarkított kis kagyló alatt? Kis csoda. A fürjtojás kisebbnek tűnhet, de vitaminokat és sok tápanyagot tartalmaz. Ráadásul kiváló ízlésüknek köszönhetően még a világ gasztronómiájában és kultúrájában is elnyerték helyüket.
Ez itt kétszeresen is igaz. Annak ellenére, hogy a fürjtojás sokszor kisebb, mint a csirketojás, a fürjtojás előnyei nagyszerűek. A tojás tápértéke önmagáért beszél: tele van fehérjével, A-, D- és E-vitaminnal, amelyek kulcsfontosságúak a csontok, a szemek és a bőr egészségéhez, valamint B-vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. Gazdag forrása a vasnak, cinknek, foszfornak és sok más anyagnak, amely az egészséghez és az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges.
Ha gyakran szenved megfázástól és legyengült az immunrendszere, a fürjtojás itt is segíthet. Antibakteriális hatásukkal segítik a szervezetet a betegséggel való megbirkózásban. Ezenkívül javítják az asztma, az atópiás ekcéma és a szénanátha tüneteit, csökkentik a vérnyomást és segítenek a fejfájásban.
Egyes országokban, például Japánban, a fürjtojást az orvosi kezelés részeként használják. Ez a következőképpen zajlik: a beteg az első három napon napi három nyers tojást, majd a kezelés végéig napi öt tojást fogyaszt. A 60 tojásos kúra segít csökkenteni a koleszterinszintet, javítja a vérképet és erősíti a szervezetet. A 120 tojásos kúrával a magas vérnyomás, a gyomorfekély és az emésztési problémák ellen küzdesz. 240 tojás segít tuberkulózis, cukorbetegség, asztma, impotencia, máj- és vesebetegségek, agyi betegségek, allergiák esetén is, és általában megfiatalítja a szervezetet. 1080 tojás még a rákkezelés során is hasznos.
Tojásallergiában szenved? Ne hajtsa le a fejét, és próbálja ki a fürjeket. Alkalmasabbnak tartják az allergiások számára, mivel kevesebb allergén anyagot tartalmaznak, és a szervezet könnyebben emészthető.
Ugyanakkor nem kell tartania a szalmonellózistól, mivel a héj alatti blank minimális légzőnyílással rendelkezik, így hatékonyan akadályozza meg a baktériumok bejutását.
A fürjtojás elkészítése és fogyasztása megegyezik a csirkékével. Fogyaszthatók főzve, sütve, pácolva és nyersen is. Elkészítéskor csak a forrási időre figyeljünk, ami mindössze 80 másodperc. Fogyassz nyersen minden reggel éhgyomorra. A könnyebb fogyasztás érdekében joghurthoz vagy túróhoz is adhatunk nyers tojást.
Ha fürjtojást fogyaszt, semmiképpen ne dobja ki a héját. Könnyen felszívódó kalciumot, káliumot és egyéb értékes elemeket tartalmaznak. A héjakat apróra törjük, és bármilyen ételhez hozzáadjuk. Nem változtatja meg az étel ízét, és jótékony hatású.
Ha annyira megtetszett ezeknek a csodatojásoknak a hatása, hogy az otthoni fürj tenyésztésén gondolkodik, ne féljen és kezdje el. Tenyésztésük nem olyan igényes, kisebb helyigényűek és nem kell tartani a betegségektől, mert ellenállóbbak, mint a csirkék. A védőoltás sem kötelező. Ha érdekli az otthoni fürjtenyésztés, olvassa el a "Fürj tenyésztése" című cikkünket.
Összességében a fürjtojás egy ilyen kis csoda. Nemcsak az egészségügyi előnyök tekintetében, hanem a gasztronómiában és a kultúrában is világszerte. Ezt a szuperételt mindenképp érdemes kipróbálni és közelebbről is megnézni.
Összes megtekintése Hozzászólok |